Powojnik (clematis) - uprawa - podstawowe informacje o uprawie

Grupy (zastosowanie): rośliny wieloletnie, rośliny bylinowe, rośliny kwitnące wiosną, rośliny kwitnące latem, rośliny kwitnące jesienią, rośliny na słoneczny balkon, rośliny pnące, rośliny okrywowe, rośliny wysokie, rośliny doniczkowe, rośliny na tarasy i balkony.
Sadzonka ukorzeniona w doniczce.
Największe plusy rośliny: ozdobne szczególnie z kwiatów, szeroka gama kolorystyczna. Wiele możliwości zastosowań.
Roślina o małych wymaganiach.
Roślina wysoka lub niska bylinowa forma. W zależności od grupy i odmiany o wysokości 0,3-4 m
Kwitnienie wiosną, latem i jesienią (maj-październik)

Jak uprawiać powojniki?
Uprawa powojnika:
Roślina o małych wymaganiach uprawowych. Lubi stanowisko słoneczne, lub lekko zacienione.
Gleba dla powojnika: przeciętna ogrodowa. W przypadku słabej gleby można zrobić w miarę spory dół i wsypać do dołka dobrej jakości podłoże uniwersalne.
Podlewanie: umiarkowane, tak, aby gleba była wilgotna.
Nawożenie powojnika: teoretycznie nie jest konieczne, ale każda roślina lubi nawożenie. Polecane nawozy: nawóz uniwersalny, nawóz do roślin kwitnących, specjalistyczny nawóz do powojników. W zależności od rodzaju nawozu, używamy od jednej do kilku dawek w ciągu roku.
Jak ciąć powojniki: w pierwszym roku po posadzeniu warto przyciąć powojnik krótko na 20-40 cm. W następnych latach sposób ciecia zależy od odmiany i pory kwitnienia.
Grupa pierwsza, silnie rosnące powojniki: górski oraz alpejski kwitną wiosną i zawiązują pąki latem i jesienią roku minionego, dlatego ich pędów albo nie skracamy w ogóle, albo przycinamy dopiero w czerwcu, po kwitnieniu.
Grupa druga do tej grupy należą popularne mieszańce: kwitną one dwa razy do roku: w maju lub czerwcu na krótkich ubiegłorocznych pędach bocznych, a później jeszcze raz od sierpnia na długich pędach tegorocznych. Odmiany te przycina się na przełomie marca
i kwietnia.
Grupa trzecia to powojniki późno kwitnące z grupy wielokwiatowych oraz odmiany z grupy Viticella. Najlepiej przyciąć je silnie nad 2-3 parą pąków 20-50 cm nad ziemią.
Ważne jest również cięcie sanitarne, pielęgnacyjne. Usuwanie obumarłych, chorych pędów.
Kiedy ciąć: termin cięcia uzależniony jest od grupy i odmiany.

Jak sadzić powojniki?
Sadzenie powojnika na tej samej głębokości, na której rosła sadzonka.
Rozstaw sadzenia: uzależniony jest od odmiany i zastosowania. Powojniki botaniczne i bylinowe sadzimy od 2-7 szt/m2, powojniki pnące sadzimy co 0,7-1,5 m odstępu. Można również posadzić roślinę pojedynczo - jako soliter.

Polecane odmiany: wszystkie dostępne na rynku.

Skąd wziąć sadzonki powojnika? Sadzonkę można zakupić zarówno przez internet, jak również w naszym Centrum Ogrodniczym AGRO-PROJEKT:
AGRO-PROJEKT Centrum Ogrodnicze i Krajobrazowe
ul. H. Krupanka 84A
41-103 Siemianowice Śląskie
Numer telefonu: 605 889 002
Adres mailowy: biuro@agro-projekt.pl

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz