Przygotowanie ogrodu na wiosnę - prace ogrodowe w marcu

Marzec to miesiąc, który sygnalizuje nadejście wiosny, a w ogrodzie przyroda zaczyna powoli budzić się do życia. Choć aura może być nadal kapryśna, to ogrodnicy zacierają ręce, przygotowując się do intensywnego okresu pracy!

Przygotowanie gleby w ogrodzie w marcu

Marzec to idealny czas na przygotowanie gleby do sezonu wegetacyjnego. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, można rozpocząć prace spulchniania i nawożenia grządek oraz rabat. Usuwanie chwastów i zasilenie gleby kompostem lub obornikiem pozwoli roślinom na zdrowszy i bardziej obfity wzrost w nadchodzących miesiącach.

Pielęgnacja roślin w marcu

Warto także skupić się na pielęgnacji roślin. Usuwajmy obumarłe części roślin ozdobnych, jak również przycinajmy drzewa i krzewy owocowe, aby pobudzić ich wzrost i plonowanie. Jeśli pogoda sprzyja i utrzymują się dodatnie temperatury, możemy już zdjąć osłony okrywające nasze rośliny. Okrycia najlepiej zdejmować przy zachmurzonym niebie.

Siew roślin w marcu

Marzec to czas na rozpoczęcie siewu niektórych roślin warzywnych i kwiatowych. Odpowiednie gatunki mogą być wysiewane bezpośrednio do gruntu, jak np. rzeżucha, sałata czy groszek. Warto również rozpocząć siewy w szklarniach lub pod osłonami, aby uzyskać wcześniejsze plony.

Pielęgnacja trawnika

Warto także przyjrzeć się trawnikowi, który często po zimie nie zachwyca wyglądem. Aby przywrócić mu piękny wygląd, konieczne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Prace ogrodnicze w marcu. Fot. Agro-projekt.

Monitorowanie Stanu Roślin

Profesjonalnie należy monitorować stan roślin pod kątem szkodników oraz chorób grzybowych. Warto wykonywać opryski profilaktyczne, szczególnie jeśli nie wykonało się ich w lutym.

Wiosenne cięcie róż

Pod koniec miesiąca, już po ustaniu mrozów, przed wypuszczeniem nowych pędów i wznowieniem wegetacji, należy przeprowadzić wiosenne cięcie róż.

W naszym Centrum znajdą Państwo szeroki wybór narzędzi ogrodniczych, nawozów oraz środków ochrony roślin.

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz