„Rozmowy o ogrodach” - Trawy

Trawy to bardzo modny i niezwykle plastyczny materiał roślinny chętnie sadzony w ogrodach. Należy pamiętać, że trawy późno rozpoczynają wegetację i stosując trawy na rabatach najlepiej posadzić w sąsiedztwie inne rośliny, które będą zdobiły rabatę wiosną. Trawy można zastosować praktycznie w każdym ogrodzie i stylu ogrodowym. Trawy to uosobienie ruchu naturalistycznego ogrodu i jednocześnie architektonicznej formy w ogrodzie modernistycznym. Polecam do posadzenia miskanty jako elementy podkreślające styl ogrodu. W ogrodzie o egzotycznym i orientalnym charakterze sprawdzą się Miskant chiński "Zebrinus" ‚ "Strictus" czy "Aligator". Natomiast ostnica cieniutka Stipa tenuissima dzięki wiotkiej formie nada lekkości rabacie. Sadząc stipę wraz z gaurą i innymi bylinami o lekkim pokroju stworzymy przepiękną naturalną w formie i kolorze rabatę do ogrodu naturalistycznego czy nowoczesnego. Natomiast kolor i wydmowy charakter przestrzeni ogrodowej uzyskamy dzięki kostrzewie popielatej Festuca glauca, mozga trzcinowata Phalaris arundinacea czy turzycy Buchanana Carex buchanani.

Trawy wraz ze światłem słonecznym tworzą specyficzny klimat w ogrodzie. Wielki potencjał traw świetnie prezentuje się we wrześniowych promieniach słońca. Aby uzyskać efekt przenikających i rozproszonych promieni możemy zastosować Miskanta „Silberfederer”, "Rotfeder" czy „Gracillimus”. Rosplenice japońskie Pennisetum alopecuroides to cała grupa traw o przysadzistej, kępiastej formie z pięknymi przewisającymi kłosami. Najlepiej wyglądają posadzone w grupie przynajmniej trzech sztuk. Pasują do każdego stylu ogrodowego. Najbardziej lubię sadzić rosplenice "Hameln", "Black Beauty", "Little Bunny" w sąsiedztwie hortensji ogrodowej, sosny kosodrzewiny i rozchodnika okazałego. Rabata z wymienionego zestawu zawsze wygląda ładnie i nadaje się do każdego stylu ogrodu. Według mnie mocno niedocenianym trawami jest Proso rózgowate Panicum virgatum. Proso to kondycyjnie bardzo silna, piękna trawa. Dająca piękny efekt wizualny i sukces uprawy na wielu słabej jakości podłożach glebowych. Proso w odmianach "Squaw", "Heavy Metal", "Rotshtrahlbush" posiadają zwarty, wyprostowany pokrój. Bardzo dobrze nadają się do ogrodów nowoczesnych, do nasadzeń rzędowych podkreślających prostą formę. Proso oprócz formy jest dekoracyjne z barwy. Aby stworzyć łan niewysokiej trawy ścielącej się na wietrze proponuję wybór z gatunków: ostnica cieniutka Stipa tenuissima, rosplenica japońska Pennisetum alopecuroides, imperata cylindryczna Imperata cylindrica 'Red Baron'. Ważne aby zastosować gatunek odpowiedni do stanowiska.

Trawy ozdobne sprawdzają się we wszystkich kompozycjach ogrodowych zarówno jako zastępstwo trawnika czy wypełnienie rabaty z krzewami ozdobnymi. Trawy są łatwe w uprawie a pielęgnacja większości z nich ogranicza się do przycięcia wiosennego. Trawy nawozimy niezbyt intensywnie a dawkę nawozu dostosowujemy do rodzaju gleby. Trawy zakupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon od wiosny do późnej jesieni.

Największy wybór traw w centrach ogrodniczych spotykamy w okresie letnim i jesiennym - gdy wyglądają najpiękniej. Bardzo polecam trawy aby wprowadzić więcej ruchu w ogrodzie oraz przedłużyć jego dekoracyjny wygląd w okresie zimowym.

Katarzyna Wilczyńska

architekt krajobrazu

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz