Pęcherznica kalinolistna (physocarpus opulifolius) - uprawa - podstawowe informacje o uprawie

Grupy (zastosowanie): rośliny wieloletnie, rośliny na słoneczny balkon, rośliny na żywopłot, rośliny na gleby suche, rośliny wysokie.
Sadzonka ukorzeniona w doniczce.
Największe plusy rośliny: ozdobne z liści (szeroka gama kolorystyczna w zależności odo odmiany), ozdobne jesienią- pięknie przebarwiają się, roślina tolerancyjna.
Roślina o małych wymaganiach.
Roślina wysoka o wysokości 1-3 m
Kwitnienie latem (czerwiec sierpień)

Jak uprawiać pęcherznicę?
Uprawa pęcherznicy:
Roślina o małych wymaganiach uprawowych. Toleruje każde stanowisko. Lubi stanowisko słoneczne, lub półcieniste.
Gleba dla pęcherznicy: roślina tolerancyjna w stosunku do podłoża . W przypadku słabej gleby można zrobić w miarę spory dół i wsypać do dołka dobrej jakości podłoże uniwersalne.
Podlewanie: umiarkowane, w okresach suszy.
Nawożenie pęcherznicy: teoretycznie nie jest konieczne, ale każda roślina lubi nawożenie. Polecane nawozy: nawóz uniwersalny. W zależności od rodzaju nawozu, używamy od jednej do kilku dawek w ciągu roku.
Jak ciąć pęcherznicę: roślinę należy ciąć regularnie każdego roku. W zależności od przeznaczenia. W przypadku żywopłotów możemy ciąć pęcherznicę wiosną . Skracamy mocno pędy, zostawiając po 1-2 oczek nad rozgałęzieniem. Cięcie możemy powtórzyć w sezonie. W przypadku roślin soliterowych, kiedy zależy nam na kwitnieniu rośliny ( należy pamiętać że pęcherznica kwitnie na starych pędach 2-3 letnich) nie tniemy rośliny wczesną wiosną. Cięcie wykonujemy po kwitnieniu koniec lipca sierpień. Usuwamy stare pędy.
Kiedy ciąć: wczesną wiosną, lub po kwitnieniu.

Jak sadzić pęcherznicę?
Sadzenie pęcherznicy na tej samej głębokości, na której rosła sadzonka.
Rozstaw sadzenia: w przypadku szpalerów i żywopłotów sadzonki sadzimy co 0,5m. Można również posadzić roślinę pojedynczo - jako soliter.

Polecane odmiany:
Pęcherznica kalinolistna ‘Dart’s Gold’; ‘Diable d’or’; ‘Diaboli’; ‘Lady in Red’; ‘Little Devil’; ‘Luteus’; ‘Midnight’; ‘Nuggrt’; ‘Red Baron’; ‘Summer Wine’; ‘Little Joker’; ‘Mindia’

Skąd wziąć sadzonki pęcherznicy? Sadzonkę można zakupić zarówno przez internet, jak również w naszym Centrum Ogrodniczym AGRO-PROJEKT:
AGRO-PROJEKT Centrum Ogrodnicze i Krajobrazowe
ul. H. Krupanka 84A
41-103 Siemianowice Śląskie
Numer telefonu: 605 889 002
Adres mailowy: biuro@agro-projekt.pl

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz