Pieris japoński (pieris japonica) - uprawa - podstawowe informacje o uprawie

Grupy (zastosowanie): rośliny wieloletnie, rośliny cieniolubne, rośliny zimozielone, rośliny cebulowe, rośliny kwitnące wiosną, rośliny okrywowe, rośliny na gleby wilgotne, rośliny wrzosowate.
Sadzonka ukorzeniona w doniczce.
Największe plusy rośliny: ozdobne z liści (zimozielone, błyszczące liście, liście czerwone jesienią, niektóre odmiany pstre liście), ozdobne z kwiatów, ozdobne zimą.
Roślina o średnich wymaganiach.
Roślina niska lub wysoka w zależności od odmiany o wysokości 0,5-1,5 m
Kwitnienie wiosną (marzec-maj)

Jak uprawiać pierisa?
Uprawa pierisów:
Roślina o średnich wymaganiach uprawowych. Lubi stanowisko słoneczne, lub półcieniste, miejsca zaciszne i sołoniete.
Gleba dla pierisa: lekko kwaśna , wilgotna i próchnicza . W przypadku słabej gleby można zrobić w miarę spory dół i wsypać do dołka dobrej jakości podłoże uniwersalne z domieszką torfu kwaśnego, lub specjalistyczne podłoże do roślin kwaśnolubnych.
Podlewanie: umiarkowane, tak, aby gleba była wilgotna.
Nawożenie pierisów: teoretycznie nie jest konieczne, ale każda roślina lubi nawożenie. Polecane nawozy: nawóz uniwersalny, nawóz do roślin kwitnących, nawóz do roślin kwaśnolubnych. Wskazane jest zakwaszanie gleby specjalnymi nawozami zakwaszającymi. W zależności od rodzaju nawozu, używamy od jednej do kilku dawek w ciągu roku.
Jak ciąć pierisa: moża ograniczyć się do corocznego skrócenia gałązek, nadania im odpowiedniej formy oraz wycięcia pędów kwiatostanowych, które wykonujemy zaraz po przekwitnieniu.
Kiedy ciąć: wiosną po kwitnieniu

Jak sadzić pierisy?
Sadzenie pierisa na tej samej głębokości, na której rosła sadzonka. Najlepiej jest uprawiać rośliny z innymi przedstawicielami roślin wrzosowatych np. azalie, , wrzosy i wrzośce. Rośliny te mają podobne wymagania glebowe i doskonale się uzupełniają, jednocześnie nie sprawiając nam dodatkowej pracy.
Rozstaw sadzenia: w zależności od odmiany od 1-2 szt/m2. Można również posadzić roślinę pojedynczo - jako soliter.

Polecane odmiany: pieris japoński ‘Forest Flame’; ‘Cupido’; ‘Debutante’; ‘Little Heart’; ‘Mountain Fire’; ‘Red Mill’; ‘Valley Rose’;

Skąd wziąć sadzonki pierisa? Sadzonkę można zakupić zarówno przez internet, jak również w naszym Centrum Ogrodniczym AGRO-PROJEKT:
AGRO-PROJEKT Centrum Ogrodnicze i Krajobrazowe
ul. H. Krupanka 84A
41-103 Siemianowice Śląskie
Numer telefonu: 605 889 002
Adres mailowy: biuro@agro-projekt.pl

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz